filistin'de yaşananlar
yAZILAR
8 EKİM 2023


Filistin direniş güçlerinin işgalci İsrail rejimi karşısında saldırıya geçmesi sonucunda, sosyal medyada her zaman olduğu gibi "gerçek sol" yaygarası kopmaya başladı.


Şunu söylemekte fayda var ki, Filistin'de yaşananlar kimin solcu, kimin sosyalist, kimin liberal olduğu bakımından iyi bir turnusol olmuştur.

Bugün Filistin'e destek veren sosyalistleri eleştiren söz ona "solcular" bunun sosyalist hareket açısından ne kadar doğru olup olmadığını irdelemekte bu kadar kararlıysa, ilk önce işgal rejiminin sopası altında yaşayan Komünistler ne diyor ona bakmalıdır.

Bakınız İsrail Komünist Partisi (Maki) ne diyor:


"Faşist, sağcı hükümetin, işgali sürdürmek adına işlediği suçlar, önüne geçilmesi gereken bölge çapında bir savaşa yol açıyor. Böylesi zor günlerde dahi masum sivillere gelebilecek her türlü zararı tümüyle kınadığımızı, sivillerin akan kandan uzak tutulması gerekliliğini bir kez daha dile getiriyoruz. İşgalin, Arap ve Yahudi tüm kurbanlarının ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz."


Yapılan açıklamada aynı zamanda Filistin sorununa tek bir çözüm olduğu belirtildi:

“İşgali sona erdirmek için mücadele etmek ve Filistin halkının meşru talep ve haklarını tanımak.


Bu açıklama ülkede Filistin direnişini sahiplenen sosyalistlere saldıran sözde solcu -kripto liberallere- verilmiş çok güzel bir cevaptır. Filistin direnişi, İslamcı HAMAS'tan önce de vardı. Filistin direnişi siyasal İslamcı partilerden önce de vardı.


Sosyalistler, Filistin halkını ve haklı davasını zaman içerisinde sürekli desteklemiş, bu çizgisini hiçbir zaman bozmamıştır.

HAMAS'ın ideolojik yapısı üzerinden argüman kurarak Filistin halkının özgürlüğünü ve direnişini hedef almak, ona leke sürmek, kasten İsrail'in siyonist rejiminin işgalini meşrulaştırmak, veya meşrulaştırmaya zemin hazırlamaktır. Yıllardır çoluk çocuk demeden katledilen, illegal yerleşimcilerin içerisindeki radikal silahlı gruplar tarafından evleri yakılan, işyerleri yakılan, insanları katledilen Filistin halkının acılarını görmezden gelmek, konforlu bir pozisyon almaktır.

Filistin bir din davası değil, bir halkın özgürlük davasıdır.


Filistin'de yaşanan direniş ve olaylar, belki de solun kendisini sol görünümlü liberallerden soyutlamasına, arındırmasına vesile olacaktır, bir turnusoldur.