TKP Defne Belediye Başkan Adayı Hizam Hasırcı sorularımızı cevapladı

Röportaj
15 Aralık 2023

TKP'nin Defne Belediye Başkanı Adayı olan Hizam Hasırcı, Soldan Bakış'ın sorularını cevapladı.

"TKP yaşadığımız depremde sahaya ilk gelen partiydi. Defne'de seçimleri kazanmamız durumunda konutlarını ve işyerlerini kaybeden halkımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle çalışacağız "

S: Deprem bölgesinde yaptığınız çalışmalarda, ziyaretlerde bölgede aylar geçmesine rağmen hala birçok sorun olduğunu belirtiyorsunuz, Hatay'da, Defne'de durum nasıl?


Hizam Hasırcı: "Hatay'da Defne'de depremin ilk gününden beri halk kendi kaderine terk edildi, kurtarma ekipleri 3. günde geldiler.Birçok yurtaşımız zamanında müdahale edilmediği için hayatlarını kaybetti.

Bu arada felaketin boyutu çok büyük olduğu için 3.gün gelen ekiplerde yetersizdi.


Bu zamana gelirsek depremin ardından aylar geçmesine rağmen altyapı, temiz şebeke suyu, eğitim, ulaşım, sağlık gibi temel konularda çok ciddi sorunlar var. Depremle birlikte sevdiklerini, evlerini, işyerlerini kaybeden insanlarda ciddi bir kaygı var."


S: TKP, Defne'yi yurttaşların oylarıyla kazanması durumunda yaşadığımız deprem ve gelecekteki olası depremlerle ilgili nasıl adımlar atacak, nasıl önlemler alacak?


Hizam Hasırcı: "TKP yaşadığımız depremde sahaya ilk gelen partiydi. Defne'de seçimleri kazanmamız durumunda konutlarını ve işyerlerini kaybeden halkımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle çalışacağız. Ama ondan önce şehrin altyapı sorununu çözeceğiz.

Şehrin yeniden kurulması ve planlanması aşamasında bilimsel yönetimlerle önlemler alınacak. Daha geniş bir tabirle, şehrin fay hattı üzerinde olduğu asla unutulmayacak."

S: TKP ve diğer sol oluşumlar, partiler deprem bölgesinde çok büyük bir dayanışma örneği gösterdi. Bunu da tabi hiçbir oy çıkarı veya menfaat sağlamak için yapmadı. Siz bölgeyi geziyorsunuz, hiç şüphesiz bu dayanışma örneği bölgedeki halkın hala hafızasındadır. Bölgedeki yurttaşla bir araya geldiğinizde bu konuda ne gibi yaklaşımlar alıyorsunuz?


Hizam Hasırcı: "En yalın haliyle ifade edecek olursak Halkımız gerçek dostlarının devrimciler olduğunu ifade etmektedir."

S: Defne'de kendisini cumhuriyetçi, ilerici olarak tanımlayan ve aynı zamanda yıllarca da bölgede CHP'ye oy vermiş yurttaşlar var. "Gerçek Değişim"in TKP'de olduğunu ikna etmek için ne yapılacak, sopa gibi uzatılan "boş oy" söylemi yine olumsuz etki yaratacak mı?

Hizam Hasırcı:  "Defne'de seçmenimiz genel ve yerel seçimleri ayırt edebilecek bir birikime sahip.

Bu tarz söylemlerin yerel seçimlerde karşılık bulamayacağını düşünüyorum."